6 pārsteidzoši interesanti eksperimenti ar cilvēku saprātu

10.01.2017
Raksta turpinājums - lapa #2
Vagona problēma
Eksistē daudz šī eksperimenta variantu, bet pirmais apraksts tika publicēts 1967. gadā un to publicēja angļu filozofe Filipa Futa.

`Pa sliedēm ar lielu ātrumu kustās smags, nekontrolējams vagons. Uz sliedēm ir piesieti pieci cilvēki. Tu vari izkustināt sliedi un viņi izglābsies, bet tādā gadījumā nomirs cits cilvēks, kurš arī ir piesiets pie sliedēm`.

Vieni cilvēki uzskata, ka jebkuras rīcības vērtība tiek mērīta tās jēdzīgumā, viņi obligāti pārbīdīs sliedi, lai ar vienu vērtīgu dzīvi izglābtu piecas citas, kaut arī formāli tieši viņi būs vainīgi pie šī cilvēka nāves. Citi uzskata, ka labāk ir nejaukties, jo pat viens cilvēks nevar būt glābšanas instruments, citiem pieciem.
Zirneklis pisuārā
Kādu reizi amerikāņu zinātnieks Tomass Nagels iegāja Prinstonas universitātes tualetē un ieraudzīja tur zirnekli. Katru reizi, kā viņš tur gāja, viņam likās, ka zirneklis izskatās bēdīgāks.

`Katru reizi, kad es skatījos uz zirnekli pisuārā, viņa ārējais izskats, jo vairāk mocīja mani. Es sapratu, ka pisuārs kļuva par viņa jaunajām mājām, bet tikai tāpēc, ka viņš nespēja tikt no tā ārā. Saprotams, ka man nebija iespējas noskaidrot, vai viņš vēlas tur palikt vai nē.`

`Vienreiz es paņēmu tualetes papīra gabaliņu un ieliku pisuārā. Zirneklis ieķērās papīrā, es to izvilku un nolaidu uz zemes. Viņš sēdēja un nekustējās. Es aizgāju, bet pēc pāris stundām, kad atgriezos, es pamanīju, ka viņš vēl joprojām sēž tajā paša vietā. Nākamajā dienā es iaraudzīju viņu beigtu`.

Šis eksperiments parāda, ka pat tad, ja cilvēks rīkojās, kā labāk gribēdams, viņš nevar zināt, pie kā novedīs viņa iejaukšanās kādā situācijā. Turklāt, neviens arī nevar zināt, kas citam ir labāks un kas sliktāks.
Ej uz nākamo lapu un lasi turpinājumu!
Patika raksts? Atbalsti Dope.lv, uzspied:

Saistītie raksti

Komentāri [0]

Nav neviena komentāra.
Lai pievienotu savu komentāru, Tev jāpieslēdzas.
  • Nākamā lapa nejaušā secībā
  • gangnam.lv