6 pārsteidzoši interesanti eksperimenti ar cilvēku saprātu

10.01.2017
Raksta turpinājums - lapa #3
Sākt no nulles
Amerikānis Džons Rolzs kaut kad piedāvāja ziņkārīgu eksperimentu politiskajā filozofijā.

Iedomājies, ka tev cilvēku grupā no nulles vajag izveidot jaunu partiju. Neviens no jums nezina par valsts darbības moduļiem, par filozofiskajiem principiem un pat par savām personīgajām iespējām. Jautājums: ko spēs sarunāt šādi cilvēki, ja nebūs egoistiskas vadības?

Rolzs uzskata, ka pakāpeniski tiktu izstrādāti tādi principi, kuri ļautu katram saņemt vienādas tiesības un brīvību, kas garantētu, piemēram, izglītību, darbu utt. Bet der piebilst, ka daudzi zinātnieki un filozofi kritizē šo absolūto godīguma teoriju, uzskatot to par utopisku.
Mašīna, kas veido personīgo pieredzi
Amerikānis Roberts Noziks izgudroja domu eksperimentu, kurš pierāda, ka cilvēki tik tiešām ir spējīgi dzīvot matricā.

Iedomājies, ka zinātnieki ir izveidojuši mašīnu, kura ir spējīga stimulēt dažādas galvas smadzeņu zonas, jeb precīzāk, imitēt jebkuru pieredzi. Piemēram, izjūtas par izlasītu grāmatu, lēcienu ar izpletni utt. Vai tu piekritīsi visu dzīvi pavadīt, esot pieslēgts pie tāda aparāta, bet tajā pat laikā izjust, ka dzīvo normālu dzīvi?

Lieta tāda, ka daudziem no mums dzīvē ir liegta izvēles iespēja, bet šeit tu pats spēsi izlemt, ko un kad izjust. Domāju, ka daudziem cilvēkiem varētu atrasties dažādi iemesli, pieslēgties tādam aparātam.
Ej uz nākamo lapu un lasi turpinājumu!
Patika raksts? Atbalsti Dope.lv, uzspied:

Saistītie raksti

Komentāri [0]

Nav neviena komentāra.
Lai pievienotu savu komentāru, Tev jāpieslēdzas.
  • Nākamā lapa nejaušā secībā
  • gangnam.lv