6 pārsteidzoši interesanti eksperimenti ar cilvēku saprātu

10.01.2017

Dažreiz mēdz būt interesanti domāt par to, ko 100% nevar pateikt. Bet interesantāk ir tad, ja šai sarunai tev ir draugs ar kuru apspriest to visu. Līdzīgās sarunās periodiski dzimst tādas domas, kuras vēlāk var kļūt par cilvēka dzīves devīzi.

Raksta turpinājums
Šodien `Dope.lv` redakcija ir apkopojusi pāris eksperimentu, kas ir saistīti ar domām. Šo uzdevumu labums ir tajā, ka tiem nav pareizu atbilžu. Katrs var atstāt savas domas vai izdomāt jaunus argumentus, bet vienmēr var arī atrast pretējo argumentu.
Mērijas istaba
Eksperiments, ko veica Frenks Džeksons.
`Mērija - brīnišķīgs zinātnieks, kurš specializējās neirofizioloģiskajā redzē. Pieņemsim, ka viņai ir visa pieņemamā informācija par to, ko izjūt cilvēki, kad redz krāsainus priekšmetus. Piemēram, viņai ir zināms, kādas viļņu kombinācijas uzņem cilvēka acs, kad skatās uz sarkaniem tomātiem un kas notiek ar cilvēka centrālo nervu sistēmu, kad viņš tos redz. Mērijai ir jādzīvo melnbaltā istabā un ir jāstrādā melnbaltā monitorā. Vai Mērija iegūs jaunas zināšanas, kad iznāks no istabas?`

Kopumā, Mērija zina par krāsām visu, izņemot melniem un baltiem toņiem, viņa citas krāsas nekad nav redzējusi. Tas ļauj saprast, ka parasti pētījumi neļauj mums izzināt visas priekšmeta īpašības. Citiem vārdiem, mēs nevar iedomāties to, ko mēs neredzam.
Vagona problēma
Eksistē daudz šī eksperimenta variantu, bet pirmais apraksts tika publicēts 1967. gadā un to publicēja angļu filozofe Filipa Futa.

`Pa sliedēm ar lielu ātrumu kustās smags, nekontrolējams vagons. Uz sliedēm ir piesieti pieci cilvēki. Tu vari izkustināt sliedi un viņi izglābsies, bet tādā gadījumā nomirs cits cilvēks, kurš arī ir piesiets pie sliedēm`.

Vieni cilvēki uzskata, ka jebkuras rīcības vērtība tiek mērīta tās jēdzīgumā, viņi obligāti pārbīdīs sliedi, lai ar vienu vērtīgu dzīvi izglābtu piecas citas, kaut arī formāli tieši viņi būs vainīgi pie šī cilvēka nāves. Citi uzskata, ka labāk ir nejaukties, jo pat viens cilvēks nevar būt glābšanas instruments, citiem pieciem.
Zirneklis pisuārā
Kādu reizi amerikāņu zinātnieks Tomass Nagels iegāja Prinstonas universitātes tualetē un ieraudzīja tur zirnekli. Katru reizi, kā viņš tur gāja, viņam likās, ka zirneklis izskatās bēdīgāks.

`Katru reizi, kad es skatījos uz zirnekli pisuārā, viņa ārējais izskats, jo vairāk mocīja mani. Es sapratu, ka pisuārs kļuva par viņa jaunajām mājām, bet tikai tāpēc, ka viņš nespēja tikt no tā ārā. Saprotams, ka man nebija iespējas noskaidrot, vai viņš vēlas tur palikt vai nē.`

`Vienreiz es paņēmu tualetes papīra gabaliņu un ieliku pisuārā. Zirneklis ieķērās papīrā, es to izvilku un nolaidu uz zemes. Viņš sēdēja un nekustējās. Es aizgāju, bet pēc pāris stundām, kad atgriezos, es pamanīju, ka viņš vēl joprojām sēž tajā paša vietā. Nākamajā dienā es iaraudzīju viņu beigtu`.

Šis eksperiments parāda, ka pat tad, ja cilvēks rīkojās, kā labāk gribēdams, viņš nevar zināt, pie kā novedīs viņa iejaukšanās kādā situācijā. Turklāt, neviens arī nevar zināt, kas citam ir labāks un kas sliktāks.
Sākt no nulles
Amerikānis Džons Rolzs kaut kad piedāvāja ziņkārīgu eksperimentu politiskajā filozofijā.

Iedomājies, ka tev cilvēku grupā no nulles vajag izveidot jaunu partiju. Neviens no jums nezina par valsts darbības moduļiem, par filozofiskajiem principiem un pat par savām personīgajām iespējām. Jautājums: ko spēs sarunāt šādi cilvēki, ja nebūs egoistiskas vadības?

Rolzs uzskata, ka pakāpeniski tiktu izstrādāti tādi principi, kuri ļautu katram saņemt vienādas tiesības un brīvību, kas garantētu, piemēram, izglītību, darbu utt. Bet der piebilst, ka daudzi zinātnieki un filozofi kritizē šo absolūto godīguma teoriju, uzskatot to par utopisku.
Mašīna, kas veido personīgo pieredzi
Amerikānis Roberts Noziks izgudroja domu eksperimentu, kurš pierāda, ka cilvēki tik tiešām ir spējīgi dzīvot matricā.

Iedomājies, ka zinātnieki ir izveidojuši mašīnu, kura ir spējīga stimulēt dažādas galvas smadzeņu zonas, jeb precīzāk, imitēt jebkuru pieredzi. Piemēram, izjūtas par izlasītu grāmatu, lēcienu ar izpletni utt. Vai tu piekritīsi visu dzīvi pavadīt, esot pieslēgts pie tāda aparāta, bet tajā pat laikā izjust, ka dzīvo normālu dzīvi?

Lieta tāda, ka daudziem no mums dzīvē ir liegta izvēles iespēja, bet šeit tu pats spēsi izlemt, ko un kad izjust. Domāju, ka daudziem cilvēkiem varētu atrasties dažādi iemesli, pieslēgties tādam aparātam.
Kukainis kastē
Šis eksperiments tika veikts, lai pierādītu, ka cilvēki principā ne līdz galam ir spējīgi saprast viens otru, tāpēc viņi nevar zināt, par ko domā viņu sarunu biedrs.

Iedomājies, ka cilvēku grupai ir kastes, kurās iekšā ir tas, ko viņi sauc par kukaiņiem. Neviens nevar ieskatīties otra kastē, bet viņi saka, ka tieši pēc sava kukaiņa viņi zina, ka tas ir kukainis.

Turklāt, sarunas laikā, pats vārds `kukainis` zaudē savu jēgu, jo visa saruna ir par to, kas atrodas kastē. Protams, katrs cilvēks sarunas laikā iedomājas to, kas atrodas viņa kastē, bet neviens nespēj saprast, par ko ir runa.
Patika raksts? Atbalsti Dope.lv, uzspied:

Saistītie raksti

Komentāri [0]

Nav neviena komentāra.
Lai pievienotu savu komentāru, Tev jāpieslēdzas.
  • Nākamā lapa nejaušā secībā
  • gangnam.lv